çikolatalı sufle

Bugün çikolatalı sufle tarifi ile karşınızdayım. Bol ve akışkan çikolatasıyla damaklarınızı şenlendiricek, tekrar ve tekrar yemek isteyeceğiniz, herkesin favorisi çikolatalı tatlılarından biri olan sufle tarifim aşağıdaki gibidir.

4 Kişilik Çikolatalı Sufle
8-10 dakika pişme süresi

Malzemeler

  • 50 gr tereyağ
  • 80 gr bitter çikolata
  • Yarım su bardağı un
  • Yarım su bardağı şeker
  • 3 yumurta

Yapılışı

İlk olarak fırınımızı ısıtmakla tarifimize başlıyoruz. Fırınımızı 220 dereceye ayarlıyoruz ve biz karışımı hazırlarken fırınımızın ısınmasını bekliyoruz.

  1. Yağ ve çikolatayı uygun bir tencereye alıyoruz. Çikolata eriyip pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırıp eritiyoruz.
  2. Çikolata karışımını erittikten sonra karışımı kenara alıyoruz ve içerisine unumuzu ilave ediyoruz tekrar pürüzsüzleşene kadar çırpıyoruz.
  3. Başka bir kaba yumurta ve şekeri koyuyoruz , beyazlaşıp köpürene kadar hızlıca çırpıyoruz.
  4. Yapmış olduğumuz çikolatalı hamur karışımı ile yumurta ve şekerimizi birbiriyle buluşturuyoruz ve çırpıyoruz.
  5. Kullanacağımız fırın kaplarımızı güzelce yağlıyoruz.Karışımı kaplarımıza bölüştürüyoruz ve önceden ısıtılmış 220 derece fırında 8-10 dakika kadar pişiyoruz.

Not: Fırın pişirme gücüne göre pişme süresi değişebilir. Hızlı pişiren bir fırınınız var ise 8 dakikada hazır olacaktı, fırınınız yavaş pişiriyor ise 10 dakika yeterli olacaktır. Piştiğinde üzerinde bir kabuk şeklinde bir tabaka olacak bu şekilde de piştiğini anlayabilirsiniz.
Afiyet olsun